Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tri španielske tímy tento rok súťažia v Európskej lige. Real Sociedad, Granada a Villarreal sa zúčastňujú súťaží ponorených do histórie, ktoré každú sezónu generujú veľké množstvo športových predpovedí.

História Európskej ligy

Futbaloví fanúšikovia poznajú súčasný formát Európskej ligy. Možno však existuje celá rada údajov, ktoré sú zahraničné a ktoré ju formovali turnaj, ktorého začiatok sa datuje rokom 1971.

Zrod Veľtržného pohára

Ukázalo sa to ako alternatívu k Recopa de Europa. V tom čase sa ligový šampión kvalifikoval do európskeho pohára a druhý hral v Recope.

Aby sa dvere Európy otvorili ďalším klubom, vznikla táto nová súťaž, do ktorej vstúpili tretí klasifikovaný a pohárový šampión najlepších európskych líg.

Začalo to ako Veľtržný pohár na neskôr v roku 1999 nahradiť Recopu, už s názvom Pohár UEFA. Ešte dva roky predtým sa finále hralo v dvoch hrách.

Prvý šampión Pohára UEFA

Inter Miláno bol prvým tímom, ktorý vyhral UEFA na neutrálnom štadióne. Dokázal to v parížskom Parc des Princes.

Európska liga

Prvé vydanie Európskej ligy ako je v súčasnosti známe, zrodil sa v roku 2009, aby vytvoril atraktívnejší turnaj, do ktorého by sa zmestilo viac klubov.

Začína sa to skupinovou fázou podobnou Lige majstrov, z ktorej vychádzajú vyraďovacie kolá.

Prvý víťaz bol Šachtar Doneck Ukrajinský a posledný v roku 2020 Sevilla.

Strelci

Najlepším strelcom všetkých čias v súťaži je Švéd Henrik Larsson, ktorý počas svojho pôsobenia vo Feyenorde, Celticu a Helsingborgu strelil 40 gólov.

Za jedenásť rokov, čo sa turnaj koná vo formáte Európskej ligy, bývalé Atlético a Porto, Radamel Falcao, je lídrom v rebríčku s tridsiatimi cieľmi.

Vyznamenania

The Športový Lisabon Portugalčina je tím, ktorý sa celkovo najviac zúčastnil na tomto turnaji 34 vydaní. Je zaujímavé, že nikdy nehral finále.

Španielsko je krajina s najväčším počtom titulov12; Z ktorých, šesť vyhrala Sevilla. Tiež zdvihli trofej Atlético de Madrid (3), Real Madrid (2 a Valencia (1).

Španielske tímy si naopak pripísali päť finalistov. Espanyol a Athletic Club prehrali po dve finále, Alavés podľahol Liverpoolu v roku 2001, v jednom z najnapínavejších finále, ktoré si pamätám.

Anglicko a Taliansko získali 9 titulov, zatiaľ čo Nemecký súčet 6. Kurióznym faktom na nemeckých víťazstvách v UEFA je, že ich dosiahli päť rôznych tímov a iba jediný Borussia Monchengladbach opakoval.

Ďalšími klubmi, ktoré v tejto súťaži opakovali triumfy, sú Taliani Inter Miláno a Juventus alebo britské Liverpool, s Po 3 tituly.

K dispozícii sú 2 trofeje pre širokú skupinu tímov ako Tottenham, Goteborg, Parma, Feyenord, Porto alebo Chelsea. Ostatné krajiny ako Belgicko, Turecko a Rusko tiež zdvihli túto trofej, že každá sezóna získava konkurencieschopnosť a úroveň.